Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie

 

Od początku funkcjonowania muzeum poświęca wiele uwagi działalności edukacyjnej i promocyjnej; nie tylko gromadzi, ale udostępnia i popularyzuje wiedzę o historii regionu czy sztuce. Wieloletnią tradycję mają kontakty z włodawskimi szkołami. Wykraczają one poza tradycyjne formy, jakimi są klasowe oglądanie ekspozycji czy lekcje muzealne realizowane w siedzibie muzeum. Sprawdzoną od wielu lat formą współpracy są kwerendy i konsultacje tematyczne, głównie w zakresie wiedzy o regionie i historii miasta, udzielane uczniom i studentom przez pracowników poszczególnych działów muzeum. Merytoryczną pomocą służy muzeum młodzieży biorącej udział w różnorodnych konkursach szkolnych o zasięgu lokalnym i krajowym, udostępniając gromadzone dokumenty, fotografie, literaturę fachową i pomocniczą (zbiory biblioteczne liczą ok.1150 pozycji).

W wyniku aktywności środowisk szkolnych i coraz większej atrakcyjności ofert muzealnych pojawiają się nowe kierunki działania i różnorakie formy twórcze na wielu płaszczyznach współpracy pomiędzy nauczycielami, uczniami a muzeum. Akcje szkolne i wydarzenia muzealne wpisują się wspólnymi dokonaniami na rzecz środowiska lokalnego, rozwijają zainteresowania i kształtują świadomość społeczną. Rozpropagowano wśród młodzieży szkół średnich konkursy wiedzy m.in. „Historia i kultura Żydów polskich” oraz plastyczne cieszące się większym zainteresowaniem najmłodszych, jak chociażby „Moja przygoda w muzeum” czy „Świat trzech kultur”.
Okazją do bliskiej współpracy z dziećmi i młodzieżą staje się już od kilku lat Festiwal Trzech Kultur. Podczas dni festiwalowych organizowane są katechezy ekumeniczne dla dzieci i młodzieży, warsztaty plastyczne oraz taneczne z nauką tańca żydowskiego.
Działalność promocyjna skupia się głównie na propagowaniu i promowaniu wydarzeń kulturalno-oświatowych w mediach (radio, TV, prasa) o zasięgu lokalnym oraz ogólnokrajowym. Najczęściej są to informacje o otwarciach wystaw stałych i czasowych, spotkaniach autorskich związanych z nowymi publikacjami, projektami nowych lekcji muzealnych czy „ścieżek” edukacyjnych dla uczniów lokalnych szkół.
Swoistą formą zaproszenia do udziału w organizowanych imprezach są wszelkiego rodzaju informatory, plakaty, wydawnictwa okazjonalne redagowane wspólnie z pracownikami poszczególnych działów muzeum w związku z organizacją wydarzeń kulturalno-oświatowych w muzeum.