Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie

 

Dział etnograficzny posiada w swoich zbiorach 1500 muzealiów. Na szczególną uwagę zasługują kolekcje: tkactwa (w tym stroju włodawskiego i nadbużańskiego) i rybołówstwa z terenu Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
Posiadamy również znaczące zbiory współczesnej sztuki ludowej, głównie z dziedziny rzeźby o tematyce wielokulturowości. Największą grupę stanowią zabytki przedstawiające postać Żyda.
Wspólnie z Katedrą Etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego prowadziliśmy kilkuletnie, kompleksowe badania nad kulturą współczesnej wsi włodawskiej, w tym folklorem narracyjnym. Jej efektem i podsumowaniem jest książka „Na Bugu we Włodawie. Refleksje nad folklorem, historią i współczesnością” oraz „Antropologiczno-socjologiczne studium społeczności lokalnych w okresie transformacji. Przypadek Włodawy i powiatu włodawskiego”.
Zwiedzającym muzeum proponujemy corocznie kilka wystaw czasowych, dotyczących zarówno etnografii polskiej jak i innych krajów. Spośród 100 zorganizowanych (przez 30 lat) przez dział etnograficzny wystaw największym powodzeniem cieszyły się ekspozycje egzotyczne i wystawy tematyczne, które łączyły w sobie trzy religie, trzy kultury: polską, żydowską i ruską.
Od 2000r. zapraszamy na stałą wystawę „Chłopskie pielgrzymowanie”, mieszczącej się na poddaszu, w odrestaurowanym budynku Małej Synagogi. Prezentuje ona na powierzchni 250 m. kulturę ludową naszego regionu.