Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Muzeum Zespół Synagogalny we Włodawie

 

Dział etnograficzny posiada w swoich zbiorach 1500 muzealiów. Na szczególną uwagę zasługują kolekcje: tkactwa (w tym stroju włodawskiego i nadbużańskiego) i rybołówstwa z terenu Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
Posiadamy również znaczące zbiory współczesnej sztuki ludowej, głównie z dziedziny rzeźby o tematyce wielokulturowości. Największą grupę stanowią zabytki przedstawiające postać Żyda.
Wspólnie z Katedrą Etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego prowadziliśmy kilkuletnie, kompleksowe badania nad kulturą współczesnej wsi włodawskiej, w tym folklorem narracyjnym. Jej efektem i podsumowaniem jest książka „Na Bugu we Włodawie. Refleksje nad folklorem, historią i współczesnością” oraz „Antropologiczno-socjologiczne studium społeczności lokalnych w okresie transformacji. Przypadek Włodawy i powiatu włodawskiego”.
Zwiedzającym muzeum proponujemy corocznie kilka wystaw czasowych, dotyczących zarówno etnografii polskiej jak i innych krajów. Spośród 100 zorganizowanych (przez 30 lat) przez dział etnograficzny wystaw największym powodzeniem cieszyły się ekspozycje egzotyczne i wystawy tematyczne, które łączyły w sobie trzy religie, trzy kultury: polską, żydowską i ruską.
Od 2000r. zapraszamy na stałą wystawę „Chłopskie pielgrzymowanie”, mieszczącej się na poddaszu, w odrestaurowanym budynku Małej Synagogi. Prezentuje ona na powierzchni 250 m. kulturę ludową naszego regionu.